W dniach 19- 11 października 2024 roku 34 uczniów klasy VII i VIII pod opieką czterech opiekunów wzięło udział w trzydniowej wycieczce pt. „Na piastowskim szlaku” realizowanej w ramach przedsięwzięcia MEN „Podróże z klasą”. Była to wspaniała okazja, aby zobaczyć jedne z najpiękniejszych miast i miejscowości w Polsce, poznać ich historię, kulturę oraz podziwiać malownicze krajobrazy.
Dzień 1.
Naszą przygodę zaczęliśmy o północy. Wtedy rozpoczęła się podróż, która trwała do godziny 9.00. Pierwszym zwiedzanym punktem był Biskupin. To najbardziej znany w Polsce rezerwat archeologiczny – zrekonstruowane osiedle obronne kultury łużyckiej. Potem udaliśmy się do pierwszej stolicy Polski – Gniezna. Zwiedziliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego i Katedrę Gnieźnieńską. Jest to miejsce szczególne, nie tylko ze względu na swoją architekturę, ale również znaczenie historyczne – to tutaj odbywały się koronacje pierwszych królów Polski. Uczniowie mogli zobaczyć m.in. grobowce królów i słynne Drzwi Gnieźnieńskie, które przedstawiają sceny z życia św. Wojciecha. Po zwiedzaniu pojechaliśmy na obiadokolację i nocleg do hotelu „Ibis” w Poznaniu.
Dzień 2.
Po śniadaniu spotkaliśmy się z przewodnikiem i rozpoczęliśmy zwiedzanie stolicy Wielkopolski. Na Ostrowie Tumskim oglądaliśmy dawny gród Mieszka I, kościół NMP, Psałterię. Zwiedziliśmy wnętrza katedry ze złotą kaplicą, baptysterium. W podziemiach zobaczyliśmy, gdzie znajdują się groby Mieszka I i Bolesława Chrobrego oraz krypty biskupów poznańskich. Następnym punktem było zwiedzanie „Bramy Poznania” – multimedialnego centrum opowiadającego historię początków państwa, mieliśmy okazję podziwiać panoramę miasta z tarasu widokowego. Około południa przeszliśmy na Stare Miasto. Po obiedzie oglądaliśmy spektakl słynnych poznańskich koziołków. Następnie zwiedziliśmy: Rynek, Ratusz, Pręgierz, Wagę Miejską, Domy Budnicze, ważniejsze kamienice. Następnym punktem było Muzeum Rogalowe, gdzie poznaliśmy tajniki pieczenia Rogali Świętomarcińskich oraz samodzielnie mogliśmy je wykonać. Ostatnim punktem programu był seans filmowy. Wieczorem wróciliśmy na miejsce zakwaterowania na obiadokolację i nocleg.
Dzień 3.
Po śniadaniu i wykwaterowaniu pojechaliśmy do Puszczykowa. Tutaj zwiedziliśmy z przewodnikiem Muzeum Arkadego Fiedlera., jednego z najbardziej znanych polskich podróżników. Potem przejechaliśmy do Kórnika, gdzie zwiedziliśmy z przewodnikiem zespół zamkowy, którego początki sięgają XV wieku. Podziwialiśmy ekspozycje muzealne zawierające m. in. zbiory etnograficzne oraz kolekcje broni polskiej i obcej oraz powozowni. Następnie udaliśmy się na spacer po zamkowym arboretum, gdzie zgromadzono około 3 tysiące gatunków drzew i krzewów z całego świata. Wzięliśmy również udział w ciekawej grze terenowej. Po obiedzie około godziny 15.00 udaliśmy się w podróż powrotną. Do Jaty przyjechaliśmy w późnych godzinach wieczornych.
Podczas całego wyjazdu dopisywała nam piękna jesienna pogoda. Wycieczka była pełna niezapomnianych chwil, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Dzięki niej mieliśmy okazję poznać nie tylko historię i kulturę odwiedzanych miejsc, ale również spędzić wspólnie czas na świeżym powietrzu, biorąc udział w różnych aktywnościach.